Tel: 0216 328 50 21
ORTODONTİ
Grekçe “dişleri sıralamak” anlamına gelir. Düzensiz yerleşmiş dişlerin yerini, görünüşünü ve fonksiyonlarını iyileştirmeyi hedefleyen diş hekimliği tedavileridir. Aynı zamanda alt ve üst çene yapılarının işlev ve estetik tedavilerini de kapsar.

Bazı durumlarda çocuklukta dişler normal gelişmez. Bunun hiçbir görünen sebebi olmayabileceği gibi, parmak emme, çene kemiklerinde yaralanma gibi somut sebepleri de olabilir.

Hangi yaşta olursa olsun tedavi edilmeyen ortodontik problemler daha kötüye doğru gider. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için, periodontal (dişeti) hastalıklara yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; çene eklemi bozukluklarına ve böylece başımızda, sırtta, ve omuzda ağrıya neden olabilirler. Bunların yanında bozuk kapanışlar ve erken diş temasları ise, diş yüzeylerinin anormal aşınmasına çiğneme ve konuşmada zorluklara, dişlere gereğinden fazla yük gelmesine, bunun sonucu olarak da kök ucu lezyonlarının oluşmasına, destek kemik ve diş eti dokularının harabiyetine yol açmaktadır.

Düzensiz, çapraşık dişler çene yapısını,yüzün şeklini ve görünümünü bozarak psikolojik ve duygusal sorunlar da yaratabilir. Özgüven eksikliği, endişe sendromu, depresyon bunlardan bazılarıdır.

Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisine İhtiyacınız Var mı?

İngiltere’de yapılan bir araştırma 12 yaşındaki çocukların yaklaşık 3 de 1’inin ortodontik tedaviye ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur. Aşağıda listenen bazı durumlar acil bir ortodonti muayenesi gerektirebilir. Eğer çocuğunuzda (veya kendinizde) bu durumları gözlemliyorsanız muhakkak bir ortodontiste danışınız.

 • Dengeli olmayan yüz ve çene yapısı
 • Ağızdan solunum
 • Parmak emme, tırnak yeme, yanak – dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar,
 • Uzun süre emzik ve biberon kullanma,
 • Çiğneme ve konuşmada zorlanma
 • Aşırı ileride veya geride konumlanan çene yapıları,
 • Önde konumlanmış dişler (fırlak)
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişler veya ağız içinde hiç yer almayan (gömük) dişler,
 • Süt dişlerin erken veya geç kayıpları,
 • Alt ve üst dişlerin hiç temas etmemesi veya aşırı biçimde birbirini içine alması
Ortodonti Tedavisine İhtiyacınız Var mı?

Çoğu aktif ortodontik tedaviler 9-14 yaşları arasında başlamaktadır. Ancak ilk muayenenin 7 yaş öncesi olması ve acil durumlara müdahele edilmesi gelecek için büyük fayda sağlayabilmektedir. Küçük yaşta dişler düzgün sıralanmış gözükseler de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir.

Yetişkinlerde Ortodonti

Her ne kadar küçük yaşta başlanan ortodontik tedavilerin hasta ve hekim açısında olumlu sonuçları olmasına rağmen, erişkin yaştaki insanlara da ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Yeter ki sağlıklı diş, dişeti ve çevre kemik dokusuna sahip olsun. Bu kriterlere uygun her yaştaki hastamız tedaviye olumlu sonuç vermektedir.

Görünmeyen Ortodonti Tedavileri

Yetişkinlerin sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkliyeceğinden çekindikleri tel görüntüsü ise artık bir zorunluluk olmaktan çıkmıştır. Kliniğimizde uygulanan,

 • Seffaf braketler
 • Telsiz Ortodonti (Invisalign)
 • Lingual (İçten) Uygulama (Incognito)