Tel: 0216 328 50 21
BLEACHING / BEYAZLATMA
Diş beyazlatma dişin dış tabakalarındaki lekelenme ve renk bozukluklarını gidermek üzere yapılan işlemlerdir. Ağartma olarak da isimlendirilir. Estetik diş hekimliğinin önemli uygulamalarındandır.

Ağartma tekniklerinin uygulanmasının temel nedeni hasta tarafından beğenilmeyen diş rengidir. Normal mine mavi-beyaz, sarı ve gri-beyaz renkler arasında değişen tonlar gösterir. Şeffaf mine ile örtülü dişler alttaki dentinin rengini yansıtarak kahverengi-sarımsı, kalın opak mine ile örtülü dişler ise grimsi görülür. İlerleyen yaşla birlikte bireylerin diş rengi koyulaşır. Genelde sararma veya kararma olarak adlandırılan bu renk bozuklukları ağartma teknikleri ile giderilebilir.

Diş bakımında eksiklik, aşırı çay, kahve kullanımı, reflü, ilaç kullanımı gibi farklı sebepler dişlerin renklerinin bozulmasına sebep olabilir. Diş beyazlatmanın avantajı; daha güzel ve kendinden emin bir gülüşü sağlamaktır. İki şekilde uygulanır:

I. OFFICE BLEACHING – MUAYENEHANEDE BEYAZLATMA

- Vital Bleaching ( Tüm sağlıklı dişlere uygulanan Beyazlatma )

Genellikle 1 gün içerisinde , 45-60 dk. boyunca yapılacak olan bir işlemdir. Renk kartelası ile açılma derecesi ölçülür. Yetersiz olması durumunda 2. hatta 3. seans yapılabilir.

- DeVital Bleaching ( Kanal tedavisi yapılmış dişlere uygulanan beyazlatma )

Diş içerisinden beyazlatma içeren bir ön aşaması vardır. Kanal içerisine konulan pat ile hasta 3-4 gün bekletilir daha sonra bu pat çıkarılarak normal dolgu yapılır Daha sonra diş yüzeyinden yapılacak olan beyazlatmada tek seans yeterli olabilir. Bütün dişlerin beyazlatılması istenen durumlarda kanal tedavili dişlerin önceden işlem görmesi performansı artıracaktır.

II. HOME BLEACHING – EVDE BEYAZLATMA

Ön hazırlık yapıldıktan sonra evde gerçekleştirilen beyazlatma işlemidir. Aşağıdaki aşamalarda gerçekleşir:

  • İlk önce diş etleri ve dişler gerekiyorsa tedavi edilip temizlenir
  • Sağlıklı dişlerin ölçüsü alınır ve fotoğraflanır
  • Laboratuarda şeffaf yumuşak bir kılıf yapılır
  • Bu kılıf ile birlikte enjektörler içerisinde jel şeklinde bleaching (ağartma) malzemesi hastaya verilir
  • Kullanım hakkında bilgi verilir
  • 3-5 günlük bir kullanım sonrasında sonuç incelenir. Bitim fotoğrafları çekilir. Gerekiyorsa flor uygulanır
  • Senede bir kere pekiştirme amaçlı uygulama tekrarlanır bu nedenle şeffaf aparey kaybedilmemelidir